Sevanje mobilnih telefonov deklarirano kot potencionalni karcinogen

21 maja 2011 je internacionalna agencija za raziskavo raka (IARC), društvo 27 znanstvenikov iz 14 držav, ki predstavljajo WHO (svetovno zdravstveno organizacijo), deklarirala mobilne telefone kot potencialne karcinogene naprave.

Klasificirali so jih v kategorijo 2B, to je ista kategorija, ki vsebuje tudi svinec, pesticide DDT, izpuhe iz motorjev, goreči premog, kemikalije za čiščenje itd.

Študija ni zajemala novih raziskav, ampak vključevala obstoječe, že objavljene študije. Te so Hardell študije in študije Interphona. To so iste študije, ki jih je proglasilo Ameriško združenje za raka (ACS) in nacionalni inštitut za raka (ACS) za varne.

Tule je še ena študija iz pubmeda, ki je zelo zanimiva, in ki pravi, da ljudje ki uporabljajo mobilni telefon več kot 10 let, imajo 2x večjo možnost da zbolijo za tumorjem možgan.

Link do študije pubmed

Omenjena študija je zahtevala, da so ljudje, ki so sodelovali v študiji pogosti uporabniki mobilnega telefona in da ga uporabljajo vsaj 10 let ali več. 

Prav tako je študija bila striktno pozorna na pojav tumorjev na predelu možgan, kjer so uporabniki navadno prislonili telefon k glavi. 

glioma-tumor-in-sevanje-povezava

REZULTAT 

Študija je pokazala da uporaba mobilnega telefona vsaj 10 let približno podvoji tveganje, da posameznik dobi možganski tumor na isti strani glave, kot je uporabljal mobilni telefon. Rezultat študije zajema nastanek gliomov in akustično nevromov, ne pa tudi za meningiomov.

ZAKLJUČEK

 

Avtorji študije ugotavljajo, da obstajajo ustrezni epidemiološki dokazi, ki kažejo na povezavo med podaljšano uporabo mobilnega telefona in razvojem ipsilateralnega možganskega tumorja.

penetracija sevanja v notranjost lobanje odrasli in otroci

 

  1. Otroci absorbirajo več energije sevanja kot pa odrasli pri uporabi istega mobilnega telefona
  2. Tumorji v osrednjih možganih so smrtonosnejši od tumorjev v zunanjem predelu možganov
  3. Celice otrok se množijo veliko hitreje kot pa celice odraslih
  4. Imunski sistem otrok ni tako razvit kot pa imunski sistem odraslih
  5. Otroci bodo statistično obsevani dlje časa kot pa odrasli zaradi razpona življenjske dobe

Študija narejena leta 2016 kaže še več zaskrblenosti. Ta študija je obsegala masovno študijo sevanja na podganah in je stala okoli 25 milijonov dolarjev. 

Link do študije https://www.scientificamerican.com/article/major-cell-phone-radiation-study-reignites-cancer-questions/

Raziskovalci te študije so obsevali več tisoč podgan z večjo intenzivnostjo radiofrekvenčnega sevanja, sevanja, ki ga oddajajo mobilni telefoni. Rezultat je bil razvoj redkih oblik raka možgan, in raka srca pri podganah.  Pojav raka ni bilo mogoče razložiti enostavno, saj je bila očitno dokazana korelacija med dozo sevanja in rezultatom. Na splošno je bila naključnost teh redkih tumorjev še vedno razmeroma nizka, kar bi bilo pričakovati z redkimi tumorji na splošno, vendar se je pojavnost povečala z večjo stopnjo izpostavljenosti sevanju.

Nekatere podgane so imeli gliom - tumor glialnih celic v možganih - ali schwannom rak srca. Pri ljudeh je prišlo do pojava podobnih vrst raka. 

Nasprotno pa podgane, ki niso bile izpostavljene sevanju niso razvile teh tumorjev. Zanimivo je bilo tudi, da je bilo več raka ugotovljenih pri podganah moškega spola kot pa pri samicah. Tumorji samcev so bila direktna posledica izpostavljenosti tem sevanjem so zapisali avtorji študije. 

Tudi pojav srčnih tumorjev je bil pogostejši, kot pa pojav možganskih tumorjev. Portier, eden od znanstvenikov, ki so sodelovali v študiji je dejal, da to ni le povezana ugotovitev, ampak da je razmerje med izpostavljenostjo sevanju in rakom jasno. Portier ja zaključil, da sevanje mobilnih telefonov povzroča raka. 

Tukaj je tudi direktni link do rezultata študije.. http://biorxiv.org/content/biorxiv/early/2016/05/26/055699.full.pdf

Dr David CarpenterUgotovitve so pretresle nekatere znanstvenike, kot je recimo David Carpenter, ki so pozorno spremljali to študijo.

David Carpenter je klinični zdravnik in direktor Inštituta za zdravje in okolje na Univerzi v Albany, ZDA, S.U.N.Y.

David Carpenter trdi: »Presenečen sem bil, ker sem mislil, da bomo samo izgubili denar, pri nadaljevanju te študije. Pred tem je bilo narejenih veliko študij, ki niso pokazale povezave sevanja in nastanka raka. Razlog je v tem, da v nobeni raziskavi doslej niso imeli dovolj zadostno število živali za dovolj dolgo obdobje študije, da bi dobil takšne rezultate kot sedaj.

Roger Santini v svoji študiji tudi opozarja na navarnost sevanja mobilnih telefonov in mobilnih postaj / anten.

V tej študiji opozarja [Cellular telephones and their relay stations: a health risk?] - PubMed (nih.gov)  da prenosni mobilni telefoni in njihove bazne postaje oddajajo ultravisokofrekvenčn mikrovalovno sevanje z  izjemno nizko frekvenčno pulzacijo. Uporabnik telefona absorbira sevanje v glavo, ki doseže globoke živčne strukture, kar posledično pripelje do povišane temperature možganov.

Ljudje smo tako izpostavljeni tem močnim visokofrekvenčnim sevanjem s strani mobilnih anten, ki so postavljene v naši okolici. Tudi jakost sevanja je odvisna od odaljenosti ali tipa anten. Prav tako pasivni re-oddajniki, ki povečujejo jakost signala in s tem sevanje oddajajo močno sevanje.

Santini pravi da opaža pogosto  tako imenovano »radiofrekvenčno bolezen« pri ljudeh in živalih izpostavljenih tem sevanjem. Simptomi so motnje elektroencefalograma, motnje krvnega tlaka ter tveganje za raka. 

Santini je bil eden najbolj vplivnih Francoskih znanstvenikov na področju preučevanja sevanja mobilnih telefonov in stolpov pri  l’Institut National des Sciences Appliquées v Lyon, Franciji.

kako močno sevajo mobilni telefoni